iklan

DILI, POLÍTIKA

PR Horta dekreta lista IX Governu

PR Horta dekreta lista IX Governu

Palásiu Prezidensiál Nicolau Lobato, Bairru Pité, Dili. Imajen/Espesiál.

DILI, 30 juñu 2023 (TATOLI)—Prezidente Repúblika (PR), José Ramos Horta, sesta ne’e, liuhosi Dekretu Prezidente Repúblika númeru 58/2023, 30 juñu, dekreta lista IX Governu.

Notísia Relevante: PR Horta prefere membru Governu foun ho esperiénsia profisionál

Tuir publikasaun jornál repúblika ne’ebé Agência TATOLI asesu, ohin, haktuir Konstituisaun Repúblika Demokrátika Timor-Leste iha númeru 1 artigu 106, atribui ba Prezidente Repúblika kompeténsia, hafoin rona partidu polítiku ne’ebé sai vensedór iha eleisaun parlamentár 2023.

Prezidente Repúblika tuir termu alínea d), artigu 85 konstituisaun dekreta ho efeitu hahú 30 juñu 2023 hodi nomea:

1) Primeiru Ministru, Kay Rala Xanana Gusmão.

Nune’e mós, Prezidente Repúblika liuhosi dekretu númeru 59/2023, 30 juñu, tuir konstituisaun  termu númeru 1 no númeru 2 artigu 106, atribui ba Prezidente Repúblika kompeténsia hanesan mós órgaun seluk, hodi nomea, fó pose no ezonera membru Governu sira bazeia ba proposta Primeiru-Ministru, nune’e dekreta;

2) Vice-Primeiro Ministro e ministro Assuntos Económicos e Desenvolvimenta e ministro Turismo Ambiente, Francisco Kalbuadi Lay (CNRT).

3) Vice-PM e ministro coordenador Assuntos Desenvolvimento Rural, Mariano Assanami

Sabino (PD).

4) Ministro Presidencia do Conselho de Ministros, Agio Pereira (CNRT).

5) Ministra Finanças, Santina Viegas Cardoso (CNRT).

6) Ministro Negócios Estrangeiros, Bendito Freitas (CNRT).

7) Ministro Justiça, Amandio Benevides (CNRT).

8)Ministro Administração Estatal, Tomas Cabral (CNRT).

9) Ministra Saude, Elia Amaral (CNRT).

10) Ministra Educação, Dulce Soares (CNRT).

11) Ministro Ensino Superior, Ciência e Cultura, Jose Honorio da Costa Geronimo.

12) Ministro Assuntos Combatentes da Libertação Nacional, Gil da Costa Monteiro ‘Oan Soro’ (CNRT).

13) Ministro Obras Publicas, Samuel Marçal (CNRT).

14) Ministro Transportes e Telecomunicações, Miguel Manetelu Marques (CNRT).

15) Ministro Comercio e Indústria, Filipus Nino Pereira (PD).

16) Ministro Agricultura, Pecuaria, Pescas e Florestas, Marcos da Cruz (CNRT).

17) Ministro Defesa, Pedro Klamar Fuik (Independente).

18) Ministro Petroleo e Recursos Minerais, Francisco Monteiro (CNRT).

19) Ministro Interior, Francisco Guterres (CNRT).

20) Ministra Solidariedade Social e Inclus&o, Ver6nica das Dores (CNRT).

21) Ministro Juventude, Desporto, Arte e Cultura, Nelio Isaac (CNRT).

22) Ministro do Investimento Estrategico, Gastão de Sousa, (PD).

Vise Ministru sira

23.) Vice-ministro dos Assuntos Parlamentares, Aderito Hugo da Costa (CNRT).

24.) Vice-ministro das Finanças, Helder Lopes (CNRT).

25.) Vice-ministra para os Assuntos da ASEAN, Milena da Costa Rangel.

26,) Vice-ministro Assuntos de Fortalecimento Institucional, Paulo Remedios (CNRT)

27.) Vice-ministro Saude, Jose dos Reis Magno (CNRT).

28.) Vice-ministro Infraestruturas, Julio do Carmo.

29.) Vice-ministro Administração Estatal, Jacinto Rigoberto (CNRT).

30.) Vice-ministro Comercio, Augusto Trindade (PD).

31.) Vice-ministra Solidariedade Social e Inclusão, Céu Brites (Independente).

32.) Vice-ministra Saude para a Operasionaliazação dos Hospitais, Flavio Brandão (PD).

Sekretáriu Estadu sira

33.) Secretaria de Estado da Igualdade, Elvina de Sousa Carvalho.

34.) Secretario de Estado da Comunicação Social, Expedito Dias Ximenes (Independente).

35.) Secretario de Estado Terras e Propriedades, Jaime Xavier Lopes.

36.) Secretario de Estado do Ensino Secundario, e Escolas Tecnicas, Domingos Lemos Lopes.

37.) Secretario de Estado da Eletricidade, Agua e Saneamento, Santos Noronha.

38.) Secretario Estado da Arte e Cultura, Jorge Soares Cristóvão.

39.) Secretario Estado das Pescas, Domingos dos Santos da Conceição (CNRT).

40.) Secretaria de Estado da Pecuaria, Jose Vieira de Araújo.

41,) Secretario de Estado das Florestas, Ferdinando Vieira (PD).

42.) Secretario de Estado das Cooperativas, Arsenio Pereira da Silva (CNRT).

43.) Secretario de Estado Politica Formação Profissional e Emprego, Rogerio Araujo Mendonça (CNRT).

44.) Secretario de Estado do Desenvolvimento Rural, Mateus dos Santos Talo.

45.) Secretario de Estado dos Assuntos de Toponimia e Organisçao Urbana do MAE, Germano Santa Brites Dias.

46.) Secretario de Estado da Proteção Civil, Mariano Reis.

47.) Secretario de Estado dos Veteranos, Cesar da Silva dos Santos Merak.

Hosi lista membru Governu ne’ebé Prezidente Repúblika, José Ramos Horta, dekreta ne’e kompostu hosi mane hamutuk na’in-40 no feto hamutuk na’in-hitu (7).

Tuir ajenda Primeiru Ministru ho nia membru IX Governu konstituisional sei simu pose hosi Prezidente Repúblika iha Palásiu Prezidensiál Nicolau Lobato, Bairru Pite iha tuku 16h00 lorokraik.

Jornalista : Nelson de Sousa

Editór        : Cancio Ximenes

iklan
iklan

Leave a Reply

iklan
error: Content is protected !!